Μόντσα - Μίλαν 4-2: Λύγισαν με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις οι «ροσονέρι»

Η Μόντσα προηγήθηκε με 2-0 της Μίλαν, οι «ροσονέρι» αν και έπαιζαν με δέκα παίκτες ισοφάρισαν προσωρινά, αλλά λύγισαν στο φινάλε (4-2) και έσπασε το αήττητο σεεί δέκα αγωνιστικών στη Serie A.

Η Μίλαν βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση, έτρεχε αήττητο σερί εννιά αγώνων, μετρούσε πέντε νίκες στα έξι πιο πρόσφατα ματς, αλλά όλα αυτά έλαβαν τέλος στην αποστολή στην Μόντσα (4-2). Εκεί όπου οι γηπεδούχοι έπιασαν στον ύπνο τον μεγάλο αντίπαλό τους, πέτυχαν δύο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και έφθασαν σε μια σημαντική νίκη ουσίας και γοήτρου

Οι «ροσονέρι», αντέδρασαν στην επανάληψη και παρά το γεγονός πως έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Γιόβνιτς στο 57' βρήκαν τον τρόπο και απάντησαν, αλλά δεν άντεξαν μέχρι το τέλος. Ο Μπόντο στο 90' και ο Κολόμπο στο 96' πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων που πανηγύρισαν έξαλλα μια νίκη ουσίας και γοήτρου που τους κρατά «άνετους και ωραίους» στα μισά της κατάταξης.

Το προφίλ της 25ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 16/02
Τορίνο-Λέτσε 2-0
(50' Μπελανόβα, 81' Ζαπάτα)
Ίντερ-Σαλερνιτάνα 3-0
(17' Τιράμ, 19' Λαουτάρο, 40' Ντάμφρις, 90' Αρναούτοβιτς)

Σάββατο 17/02
Νάπολι-Τζένοα 1-1
(90’ Ενγκόνζ - 47’ Φρέντρουπ)
Βερόνα-Γιουβέντους 2-2
(11' Φολορούνσο, 52' Νόσλιν - 28' Βλάχοβιτς, 55' Ραμπιό)
Αταλάντα-Σασουόλο 3-0
(22' Πάσαλιτς, 58' Κοπμάινερς, 75' Μπάκερ)

Κυριακή 18/02
Λάτσιο-Μπολόνια 1-2
(18' Ίζακσεν - 39' Αλ Αζουζί, 78' Ζίρκζεϊ)
Ουντινέζε-Κάλιαρι 1-1
(14' Ζεμούρα - 44' Γκαετάνο)
Έμπολι-Φιορεντίνα 1-1
(56' Νιάνγκ πεν. - 29' Μπελτράν)
Φροζινόνε-Ρόμα 0-3
(38' Χάουσεν, 71' Ασμούν, 81' Παρέδες)
Μόντσα-Μίλαν 4-2 (45' Πεσίνα, 45+6' Μότα, 90' Μπόντο, 96' Κολόμπο-64' Ζιρού, 88' Πούλισικ)