Ίντερ – Τζένοα 2-1: Οι «νερατζούρι» στο +15 από τη Γιουβέντους

Η Ίντερ νίκησε 2-1 την Τζένοα και ξέφυγε στο +15 στην κορυφή της Serie A από τη δεύτερη Γιουβέντους. Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Ολοένα και πιο κοντά στην κατάκτηση του φετινού τίτλου στην Ιταλία βρίσκεται η Ίντερ. Οι «νερατζούρι» νίκησαν 2-1 την Τζένοα στον αγώνα που έκλεισε την «αυλαία» της 27ης αγωνιστικής στη Serie A και αποσπάστηκαν στο +15 στην κορυφή της βαθμολογίας από την δεύτερη Γιουβέντους, η οποία είχε ηττηθεί χθες (3/3) με 2-1 από τη Νάπολι.

Η Ίντερ άνοιξε το σκορ στο 30’ με το τέρμα που σημείωσε ο Ασλάνι από ασίστ του Αλέξις Σάντσες, ενώ ο τελευταίος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι μόλις οκτώ λεπτά αργότερα (38’) έγραψε και το 2-0. Η Τζένοα μείωσε στο 54’ με τον Βάσκες σε 2-1, αλλά στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης το σκορ παρέμεινε ανέπαφο.

Για την ιστορία, αυτή ήταν η ένατη συνεχόμενη νίκη της Ίντερ στο Καμπιονάτο και η δωδέκατη συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ για την ομάδα της Γένοβας ήταν η παρθενική της εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα από τα μέσα του περασμένου Δεκέμβρη.