Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-1: Μοιρασιά στο ντέρμπι, θρίλερ στην κορυφή!

Στο 1-1 έμειναν Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι στο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής της Premier League, με την Άρσεναλ να... χαμογελάει!

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής της Premier League με τις Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι να μένουν στο 1-1 στο Άνφιλντ, εντείνοντας το θρίλερ κορυφής!

Οι «πολίτες» προηγήθηκαν με τον Τζον Στόουνς στο πρώτο μέρος (23'), όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες στο δεύτερο μισό και τελικά έφτασαν στην ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι του ΜακΆλιστερ στο 50'.

Ένα από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν οι ομάδες στο Άνφιλντ, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να πατάει πολύ καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο και του Γιούργκεν Κλοπ στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την ισοπαλία στο Λίβερπουλ χαμογέλασε μόνο... η Άρσεναλ, η οποία έμεινε πρώτη στη βαθμολόγια με 64 βαθμούς, υπερτερώντας στην ισοβαθμία κόντρα στη Λίβερπουλ (64 β.), ενώ τρίτη έμεινε η Σίτι με 63 βαθμούς. Πραγματικό θρίλερ δηλαδή με 12 αγωνιστικές να απομένουν για το τέλος.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Μπράντλεϊ (61' Ρόμπερτσον), Κουάνσα, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Σομποσλάι (61' Σαλάχ), Έντο, Μακ Άλιστερ, Έλιοτ, Νούνιες (76' Χάκπο), Ντίας

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον (56' Ορτέγκα Μορένο), Γουόκερ, Ακάντζι, Άκε, Ρόδρι, Στόουνς, Φόντεν, Σίλβα, Ντε Μπρόινε (69' Κόβατσιτς), Άλβαρες (69' Ντόκου), Χάαλαντ