Μάντσεστερ Γ. – Λίβερπουλ 4-3 στην παρ.: Ανατροπή και πρόκριση στη ματσάρα του «Ολντ Τράφορντ»

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κόντρα στη Λίβερπουλ, τελικά τη νίκησε 4-3 στην παράταση με γκολ του Ντιαλό στο 120’ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Σε ένα ματς που έσπασε… καρδιές στο «Ολντ Τράφορντ», οι «κόκκινοι διάβολοι» κέρδισαν 4-3 στην παράταση τη Λίβερπουλ και προκρίθηκαν πανηγυρικά στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους «οιωνούς» για τη Γιουνάιτεντ, αφού άνοιξε το σκορ μόλις στο δέκατο λεπτό της συνάντησης με το γκολ του ΜακΤόμινεϊ. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους «κόκκινους διαβόλους», αφού πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο η Λίβερπουλ πέτυχε την ανατροπή. Στο 44’ ο ΜακΆλιστερ ισοφάρισε αρχικά σε 1-1 και στις καθυστερήσεις ο Σαλάχ πέτυχε το 1-2 για το σύλλογο του Μέρσεϊσαϊντ.

Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες για να φτάσουν στο γκολ. Αυτή όμως που τα κατάφερε τελικά ήταν η Γιουνάιτεντ, η οποία λυτρώθηκε στο 87’ με τον Άντονι να γράφει το 2-2 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο, ο Έλιοτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Λίβερπουλ με 2-3.

Κι όμως, τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι είχε και πάλι η Γιουνάιτεντ. Στο 112’ ο Ράσφορντ ισοφάρισε 3-3 και στις καθυστερήσεις της παράτασης (120’+1’) ο Ντιαλό πέτυχε και το 4-3 της ανατροπής που χάρισε στους «κόκκινους διαβόλους» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού.