Μαρσέιγ-Παρί Σεν Ζερμέν 0-2: Διπλό στο ντέρμπι του «Βελοντρόμ» οι Παριζιάνοι

Η Παρί Σεν Ζερμέν σκόραρε δις στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι με τη Μαρσέιγ στο Βελοντρόμ και κέρδισε 2-0 την αντίπαλό της για την 27η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με αντίπαλο τη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ». Οι Παριζιάνοι κέρδισαν 2-0 την αντίπαλό τους για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος και με το τρίποντο αυτό αποσπάστηκαν στο +12 στην κορυφή της βαθμολογίας από τη δεύτερη Μπρεστ.

Αντίθετα, η Μαρσέιγ υπέστη τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στην κατηγορία και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τις ευρωπαϊκές θέσεις της κατάταξης.

Το πρώτο ημίχρονο στο «Βελοντρόμ» ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες «κολλημένες» στο 0-0, ωστόσο η Παρί έμεινε με δέκα παίκτες στο 41’ λόγω αποβολής του Μπεράλντο με δεύτερο κίτρινη. Στην επανάληψη πάντως, οι φιλοξενούμενοι παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ήταν αυτοί που έφτασαν στα γκολ και πήραν το τρίποντο.

Στο 53’ ο Βιτίνια έκανε το 0-1 και στο 85’ ο Γκονσάλο Ράμος έγραψε το 0-2 για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε, η οποία παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα από τα μέσα του περασμένου Σεπτέμβρη.