La Liga: Νίκες για Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα

Στην 31η αγωνιστική, στη La Liga, προχώρησαν με νίκες η Ρεάλ Μαδρίτης (στην έδρα της Μαγιόρκα με 1-0) και η Μπαρτσελόνα (στην Κάντιθ με το ίδιο σκορ)

Διπλό τίτλου πέτυχε η Ρεάλ Μαρδρίτης στην έδρα της Μαγιόρκα με 1-0 στην 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος της La Liga και βαδίζει ολοταχώς για τον τίτλο. Το μοναδικό τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση, σημείωσε στο 48’ ο Τσουαμενί.

Επίσης η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Κάντιθ με 1-0 και διατήρησε την διαφορά των οχτώ βαθμών από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης. Σκόρερ των φιλοξενούμενων στο 37΄ο Ζοάο Φέλιξ.

Στο άλλο παιχνίδι, η Ράγιο Βαγιεκάνο και η Χετάφε αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήθελε όσο τίποτε άλλο τη νίκη απέναντι στην ευχάριστη έκπληξη του φετινού ισπανικού πρωταθλήματος Χιρόνα.

Παρότι οι Καταλανοί προηγήθηκαν μόλις στο 4’ με τον Ντόβμπικ, οι «ροχιμπλάνκος» αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Γκριζμάν έφτασαν στο τελικό 3-1 που τους διατηρεί στη θέση του φαβορί για την έξοδο στο Champions League.

Ο Γκριζμάν ισοφάρισε στο 34’, ο Κορέα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε τούμπα το ματς και στο 50’ πάλι ο Γκριζμάν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής

Παρασκευή 12/4

Μπέτις-Θέλτα 2-1

53' Μιράντα, 83' Φεκίρ - 90'+1 Λάρσεν