Premier League: Ξανά πρώτη η Άρσεναλ, μεγάλες νίκες Μπρέντφορντ και Μπέρνλι

Στην κορυφή της Premier League ανέβηκε ξανά η Άρσεναλ που πέρασε με 2-0 από το «Μολινό» επί της Γουλβς. Επιβλητικές εκτός έδρας νίκες πανηγύρισαν Μπρέντφορντ και Μπέρνλι, 5-1 την Λούτον και 4-1 τη Σέφιλντ αντίστοιχα.

Το ιδανικό Σάββατο είχαν Άρσεναλ και Μπέρνλι στην 34η «στροφή» της Premier League! Οι «κανονιέρηδες» πέρασαν με 2-0 από το «Μολινό» επί της Γουλβς και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά. Το πρώτο γκολ για την αρμάδα του Μικέλ Αρτέτα σημείωσε ο Τροσάρ στο 45’ ενώ ο Έντεγκαρντ έβαλε το... κερασάκι στο 90'+5'.

Η έτερη νικήτρια της αγωνιστικής είναι η Μπέρνλι, η οποία διέλυσε με 4-1 εκτός έδρας τη Σέφιλντ Γιουνάιτενττην οποία μάλλον καταδίκασε σε υποβιβασμό. Οι Λάρσεν (38’) και Ασινιόν (40’) έβαλαν μπροστά τους φιλοξενούμενους προτού μειώσει στο 52’ ο Χάμερ όμως η Μπέρνλι βρήκε άλλα δύο γκολ στο 57’ με τον Φόστερ και στο 71’ με τον Γκούντμουντσον.

Η ομάδα του Βενσάν Κομπανί πλησίασε έτσι στους 2 βαθμούς τη Λούτον, η οποία γνώρισε ταπεινωτική ήττα με 5-1 στην έδρα της από τη Μπρέντφορντ που ξέφυγε στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Βισά με δύο γκολ στο πρώτο μέρος (24’, 45’+1’) έβαλε μπροστά την ομάδα του Τόμας Φρανκ και οι Πίνοκ (62’), Λιούις-Πότερ (64’) ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Το 5-0 διαμόρφωσε στο 86’ ο Σάντε ενώ το γκολ της τιμής για τη Λούτον σημείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπέρι.