Σαρωτική η Χοφενχάιμ, άλλη μια μέρα στη δουλειά για τη Μπάγερν (vid+βαθμολογία)

Εντυπωσιακό ήταν το πέρασμα της Χοφενχάιμ από την έδρα της Λειψίας στον μεταξύ τους αγώνα για την 31η αγωνιστική της Bundelsiga, αφού οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με το εμφατικό 5-2.

Η Χοφενχάιμ πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 3-0 αφού οι Ουτχ, Γκνάμπρι και Καντεράμπεγκ βρήκαν δίχτυα στο 14', 35' και 45'. Η Λειψία αντέδρασε και μείωσε το σκορ σε 1-3 με αυτογκόλ του Μπάουμαν στο 59' όμως Ουτχ και Ρουπ διεύρυναν το σκορ σε 1-5, πριν ο Ουπαμεκάνο διαμορφώσει το τελικό 2-5.

Μια ακόμα νίκη στη Bundesliga πέτυχε η Μπάγερν Μονάχου. Οι Βαυαροί επιβλήθηκαν εκτός έδρας με 3-0 του Ανόβερο με τους Μίλερ, Λεβαντόσκι και Ρούντι να γράφουν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ στο δεύτερο ημίχρονο.