Serie A: Λυτρώθηκε στο 90' η Σαμπντόρια, 1-0 τη ΣΠΑΛ (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Διαβάστε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα, τους σκόρερ και τη βαθμολογία στο κορυφαίο ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα της Ιταλίας.

Ήθελαν και οι δύο τη νίκη για να πάρουν βαθμολογική ανάσα ωστόσο η τύχη χαμογέλασε μόνο στη Σαμπντόρια που επικράτησε εκτός έδρας της ΣΠΑΛ με 1-0.

Σε ένα αδιάφορο παιχνίδι ο Καπράρι «λύτρωσε» τους φιλοξενούμενους στο 90' με ωραία κεφαλιά.

Στα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής

Έπρεπε να συμπληρωθούν τριάντα χρόνια για να περάσει νικηφόρα από την έδρα της Μίλαν η Λάτσιο. Η ομάδα της Ρώμης πήρε το διπλό με 2-1 και «βύθισε» και άλλο στη βαθμολογία τους «ροσονέρι».

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 25' με γκολ του Ιμόμπιλε. Η απάντηση των Μιλανέζων ήταν άμεση καθώς τρία λεπτά μετά ισοφάρισαν χάρη σε αυτογκόλ του Κουισάνγκα. Το τέρμα που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα πέτυχε ο Κορέα στο 83'.

Τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής πέτυχε η Κάλιαρι, η οποία το απόγευμα της Κυριακής (3/11) επιβλήθηκε της Αταλάντα και έφυγε με το διπλό από το Μπέργκαμο! Το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και η αποβολή του Ίλισιτς με απευθείας κόκκινη στο 39' για τους γηπεδούχους.

Διπλό και για την Ουντινέζε, η οποία επιβλήθηκε εκτός έδρας της Τζένοα με 3-1, ενώ η Βερόνα εκμεταλλεύθηκε την έδρα της και νίκησε 2-1 τη Μπρέσια, την ώρα που η Λέτσε και η Σασουόλο έμεναν στο ισόπαλο 2-2.

Η δράση της Κυριακής ολοκληρώνεται με τα παιχνίδια Φιορεντίνα-Πάρμα και Μίλαν-Λάτσιο.

Στα σαββατιάτικα ματς, αήττητη συνέχισε την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα η Γιουβέντους που πέρασε και από την έδρα της Τορίνο. Οι «μπιανκονέρι» δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στους γηπεδούχους, ωστόσο ο Ματέις ντε Λιχτ «έλυσε» τον γόρδιο δεσμό στο 70' χαρίζοντας έτσι τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του με 2-1.