Premier League: Νίκη για Άστον Βίλα, 2-0 τη Νιουκάστλ (highlights, βαθμολογία)

H Άστον Βίλα επικράτησε της Νιουκάστλ με 2-0 στο τελευταίο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής της Premier League.

Επιστροφή στις νίκες για την Άστον Βίλα που γεύτηκε τη χαρά της νίκης μετά από δύο ήττες. Οι «χωριάτες» επικράτησαν εντός έδρας της Νιουκάστλ με 2-0 και πήραν βαθμολογική ανάσα.

Το σκορ στον αγώνα άνοιξε ο Χούριχεϊν στο 32' ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Ελ Γκαζί διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Σε άλλα ματς της αγωνιστικής

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε ένα τρελό ματς βρέθηκε πίσω στο σκορ 2-0, το γύρισε 2-3 στο 79΄, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση (3-3) από τις «λεπίδες» της Σέφιλντ στο 90'.

Η φετινή Λίβερπουλ καταφέρνει να παίρνει αυτό που θέλει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, κι αυτό συνέβη και στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Κρίσταλ Πάλας το απόγευμα του Σαββάτου (23/11).

Με πρωταγωνιστές τους Σαντιό Μανέ και Ρομπέρτο Φιρμίνο, οι «κόκκινοι» επικράτησαν με σκορ 2-1 παρότι ισοφαρίστηκαν μόλις οκτώ λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 90'!

Έτσι διατήρησαν το +8 από τη δεύτερη της κατάταξης Λέστερ, η οποία επίσης επικράτησε μακριά από το «σπίτι» της καθώς επιβλήθηκε 2-0 της Μπράιτον.

Φουλ του... διπλού και στα άλλα ματς της ημέρας, καθώς το πέτυχαν επίσης οι Τότεναμ (στο ντεμπούτο Μουρίνιο στον πάγκο), Γουλβς, Νόριτς και Μπέρνλι, ενώ στο ισόπαλο 2-2 έμειναν οι Άρσεναλ και Σαουθάμπτον.

Στο ακροτελεύτιο παιχνίδι του Σαββάτου, η Τσέλσι προηγήθηκε νωρίς ωστόσο η Μάντσεστερ Σίτι με ανατροπή έφτασε στο πολυπόθητο τρίποντο με 2-1, μένοντας «ζωντανή» στη μάχη του τίτλου.