Διεθνή φιλικά: Περίπατο η Πορτογαλία, νίκες για Ισραήλ και Νότια Αφρική

Σε διεθνείς φιλικούς αγώνες η Πορτογαλία έκανε περίπατο και νίκησε τη Νιγηρία με 4-0, το Ισραήλ κέρδισε την Ζάμπια με 4-2 και η Νότια Αφρική την Μοζαμβίκη με 2-1

Η Πορτογαλία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φερντάντες νίκησε τη Νιγηρία με 4-0. Ο έμπειρος επιθετικός στο 9’ άνοιξε το σκορ και στο 35’ με πέναλτι σημείωσε το 2-0. Το 3-0 πέτυχε στο 82’ ο Ράμος και στο 84’ ο Ζοάο Μάριο έκλεισε το σκορ.

Το Ισραήλ επιβλήθηκε της Ζάμπια με 4-2. Το σκορ άνοιξε στο 23’ ο Μπαρίμπο και στο επόμενο λεπτό ο Ντέιβιντ διπλασίασε τα τέρματα των Ισραηλινών. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1, στο 55’ με τον Κάνγκουα και ισοφάρισαν σε 2-2, στο 67’ με τον Μπουάιλα. Όμως στο 89’ ο Μπάντα με αυτογκόλ σημείωσε το 3-2 και στο 90’ ο Σβίρο διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Η Νότια Αφρική με ανατροπή νίκησε την Μοζαμβίκη με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 12’ με τον Ντέβρασον και οι γηπεδούχοι στην επανάληψη σημείωσαν δύο γκολ με τον Χλονγκβάνε (57’ και 60’) και έγραψαν το 2-1.

Στο άλλο ματς το Λουξεμβούργο και η Ουγγαρία αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 2-2. Για τους γηπεδούχους τα γκολ πέτυχαν οι Ροντρίγκες (7’) και Κούρτσι (77’), ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Ζάλαι (25’) και Νέμετ (67’).