Καζακστάν – Δανία 3-2: Με ανατροπή τα «γεράκια» στην Αστάνα

Το Καζακστάν αν και βρέθηκε να χάνει 0-2 στην Αστάνα από τη Δανία, κέρδισε με ανατροπή 3-2 την αντίπαλό του και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον 8ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024.

Την παρθενική του νίκη στον 8ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024 πανηγύρισε το Καζακστάν. Τα «γεράκια» αν και βρέθηκαν να χάνουν 0-2 από τη Δανία στην Αστάνα, κέρδισαν τελικά 3-2 την αντίπαλό τους με εντυπωσιακή ανατροπή στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν και τα δύο τους τέρματα στο πρώτο ημίχρονο με τον Ράσμους Χέιλουντ. Ο 20χρονος επιθετικός της Αταλάντα άνοιξε το σκορ στο 21’ και στο 36’ έγραψε το 0-2. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη.

Στο Καζακστάν μείωσε στο 73’ σε 1-2 με πέναλτι του Ζαϊνουτντίνοφ και στο 86’ έφτασε και στην ισοφάριση με τον Ασχάτ Ταγκιμπεργκέν. Δεν έμεινε όμως μόνο εκεί, αφού μόλις τρία λεπτά αργότερα (89’) πέτυχε και το 3-2 της ανατροπής με τον Αμπάτ Αϊμπέτοφ, που του χάρισε και το πολυπόθητο τρίποντο.

Μάλιστα, στο 96’ ο σκόρερ Αϊμπέτοφ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Για τη Δανία αυτή ήταν η πρώτη της ήττα στο γκρουπ, καθώς στην πρεμιέρα είχε κερδίσει 3-1 τη Φινλανδία.

Τα αποτελέσματα του 8ου ομίλου
23/3: Σαν Μαρίνο - Βόρειος Ιρλανδία 0-2, Δανία – Φινλανδία 3-1, Καζακστάν – Σλοβενία 1-2

Καζακστάν – Δανία 3-2
(73’ πέν. Ζαϊνουτντίνοφ, 86’ Ταγκιμπεργκέν, 89’ Αϊμπέτοφ – 21’ και 36’ Χέιλουντ)

19.00: Σλοβενία – Σαν Μαρίνο
21.45: Βόρεια Ιρλανδία – Φινλανδία