Βραζιλία-Παναμάς 4-0: Σαν σε προπόνηση η «σελεσάο»

Η φιλόδοξη Βραζιλία είχε εύκολο έργο απέναντι στον αδύναμο Παναμά τον οποίο και ισοπέδωσε με 4-0 στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ Γυναικών. Χατ τρικ από την Άρι Μπόρχες, έγραψε ιστορία η θρυλική Μάρτα.

Η Βραζιλία που φιλοδοξεί να φθάσει στην παρθενική κατάκτηση Μουντιάλ Γυναικών στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας μπήκε με άγριες διαθέσεις διαλύοντας με 4-0 τον Παναμά.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για την «σελεσάο» η Άρι Μπόρχες με τρία γκολ στην παρθενική της εμφάνιση σε Μουντιάλ γυναικών. Η Ζανεράτο πέτυχε επίσης ένα γκολ. Η αειθαλής Μάρτα μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο γράφοντας ιστορία, αφού αυτό είναι το 6ο Παγκόσμιο Κύπελλο που αγωνίζεται στην καριέρα της.

Στο 19ο λεπτό η Μπόρχες άνοιξε το σκορ και είκοσι λεπτά αργότερα έκανε πολύ πιο απλά τα πράγματα με το δεύτερο τέρμα της. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Ζανεράτο έκανε το 3-0 και η Μπόρχες με την ολοκλήρωση του χατ τρικ απλά έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για τις Λατιοναμερικάνες.