Νιγηρία - Νότια Αφρική 2-1: Στους «4» οι Αετοί (vid)

Στα ημιτελικά του Copa Africa πέρασε η Νιγηρία που επικράτησε της Νότιας Αφρικής με 2-1.

Στην ημιτελική φάση του Copa Africa προκρίθηκε η Νιγηρία που απέκλεισε με 2-1 την Νότια Αφρική.

Οι «Αετοί» ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου.

Συγκεκριμένα στο 26ο λεπτό ο Τσουκβέζε έκανε το 1-0 που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως η Νότια Αφρική αντέδρασε και στο 71' ισοφάρισε χάρη σε γκολ του Ζουνγκού.

Η Νιγηρία όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και ένα λεπτό πριν τα 90' διπλασίασε τα τέρματα της με γκολ του Εκόνγκ.