Europa League: Σεβίλλη και Σαχτάρ συμπλήρωσαν την τετράδα (αποτελέσματα,πρόγραμμα, highlights)

Η Σεβίλλη με τέρμα του Οκάμπος στο 88’ «σκότωσε» τη Γουλβς και πέρασε στα ημιτελικά του Europa League. Στους «4» και η Σαχτάρ που συνέτριψε με 4-1 τη Βασιλεία.

Σεβίλλη και Σαχτάρ συμπλήρωσαν την τετράδα του Europa League. Οι Ισπανοί θα παίξουν με τη Μάντσεστερ Γ. και οι Ουκρανοί με την Ίντερ.

Η Γουλβς είχε στο ξεκίνημα μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με το πέναλτι του Ραούλ Χιμένες. Ο Μεξικανός πλάσαρε αλλά ο Μπόνο είπε όχι με τον φορ της Γουλβς να χάνει το πρώτο πέναλτι στη φετινή αγωνιστική περίοδο (12').

Το πέναλτι το κέρδισε ο Τραορέ, ο οποίος πήρε τη μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και ανατράπηκε από τον Ντιέγκο Κάρλος.

Η συνέχεια ανήκε στους Ισπανούς, οι οποίοι ήταν καλύτεροι, κυκλοφόρησαν τη μπάλα αλλά με δυσκολία έφταναν στην αντίπαλη εστία. Η Γουλβς έψαχνε την αντεπίθεση χωρίς αποτέλεσμα.

Τελικά, η Σεβίλλη πήρε τη νίκη πρόκριση με κεφαλιά του Οκάμπος μετά τη σέντρα του Έβερ Μπανένγκα στο 88ο λεπτό (1-0).

Στο άλλον προημιτελικό, οι Ουκρανοί έδειξαν από τις πρώτες στιγμές τις διαθέσεις τους και στο 2ο λεπτό άνοιξαν το σκορ.

Ο Μάρκος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μοράες με κεφαλιά νίκησε τον Νίκολιτς.

Μάλιστα, η Σαχτάρ συνέχιζε να πιέζει για να βρει και δεύτερο και τα κατάφερε 20 λεπτά αργότερα.

Η ομάδα του Ντόνετσκ άλλαξε ωραία την μπάλα, ο Τάισον πλάσαρε, η μπάλα βρήκε στα σώματα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, η Σαχτάρ σφράγισε την πρόκριση με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι (το κέρδισε ο Τάισον) του Πάτρικ στο 75'. Ο Ντοντό έκανε το 4-0 και στο φινάλε απλά πέτυχε το γκολ της τιμής ο Φαν Βολσβίνκελ.