Football League: Τα Τρίκαλα νίκησαν με 2-1 τον Θεσπρωτό (βαθμολογία)

Στην κορυφή της Football League συνεχίζουν τα Τρίκαλα ύστερα από τη νίκη με 2-0 επί του Θεσπρωτού για την 22η αγωνιστική.

Ύστερα από την εκτός έδρα ήττα στο Αιγάλεω τα Τρίκαλα επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα. Οι Θεσσαλοί έκαναν το καθήκον τους απέναντι στον Θεσπρωτό με 2-1 και συνέχισαν στην πρώτη θέση, έξι βαθμούς μπροστά από τον Ιωνικό που την Κυριακή (1/3, 15:00) αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό Βόλου.

Το σκορ στον αγώνα άνοιξε στο 40' ο Ριζογιάννης με 1-0. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Στο 85' ο Πέλκας με σουτ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στις καθυστερήσεις χάρη στον Ντάλα Κόστα.

Τρίκαλα: Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Ντόσης (87′ Νιάρος), Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Τσίπρας (66′ Τεγούσης), Πέλκας, Λώττας (75′ Πελάεθ), Σταματής.

Θεσπρωτός: Κίναλης, Ζούρκος, Καμμένης, Κολτσίδας (59′ Ευθυμίου), Κωνσταντακόπουλος, Σερβιλάκης, Κωνσταντίνου (73′ Βουκομάνοβιτς), Δημητρούλας, Μπίκας, Καζβιρόπουλος, Κολλάς (23′ Ντάλα Κόστα).

Αναλυτικά το προφίλ της 22ης αγωνιστικής:

Σάββατο (29/2)

Διαγόρας - Αιγάλεω 1-0 (42' Μπαρμπαρούσης)

Βέροια - Ιεράπετρα 1-2 (5' Πασάς – 54' Χαντί, 66' Αποστολόπουλος)

Νίκη Βόλου - ΠΟ Τρίγλιας 2-2 (15', 57' Τσιμπούκας – 90' πεν. Μπρίτο, 90+4' Παπαστεριανός)

Τρίκαλα - Θεσπρωτός 2-1 (40' πεν. Ριζογιάννης, 85' Πέλκας – 90+2' Ντάλα Κόστα)