Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για Βέροια, Νίκη Βόλου, Άγιο Νικόλαο και Ιεράπετρα

Ολοκληρώθηκαν τα αποψινά παιχνίδια της τρίτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα.

Επτά παιχνίδια περιελάμβανε το σημερινό πρόγραμμα της τρίτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Τρία εξ αυτών κρίθηκαν στα πέναλτι, ενώ η αναμέτρηση της Βέροιας με τα Χανιά οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα μισάωρο η ομάδα της Ημαθίας πέτυχε γκολ και έτσι πήρε την πρόκριση με σκορ 2-1.

Μετά από «λευκή» ισοπαλία ο Άγιος Νικόλαος ξεπέρασε το εμπόδιο της Επισκοπής στα πέναλτι με συνολικό σκορ 4-3. Η Ιεράπετρα και ο Τηλυκράτης οδηγήθηκαν με τη σειρά τους στα πέναλτι μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας, αλλά και της παράτασης. Στη «ρώσικη ρουλέτα» οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με σκορ 5-4 αναδείχθηκαν νικητές.

Στη Θεσσαλονίκη ο Ηρακλής και η Νίκη Βόλου δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και έτσι οδηγήθηκαν με τη σειρά τους στα πέναλτι. Οι Θεσσαλοί πήραν την πρόκριση με 5-4. Νωρίτερα η Καλλιθέα και η Καλαμάτα νίκησαν στην κανονική διάρκεια την Ηλιούπολη και την Προοδευτική αντίστοιχα.