Κυνηγάει το ρεκόρ του Τζόρτζεβιτς ο Φορτούνης

Ο Κώστας Φορτούνης έφτασε τις 15 ασίστ στη σεζόν και κυνηγάει το ρεκόρ του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, ο οποίος είχε 17 την περίοδο 2002-03

Ο Κώστας Φορτούνης έβγαλε δύο ασίστ στη νίκη με 5-0 του Ολυμπιακού με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και έφτασε τις 8 στο πρωτάθλημα και τις 15 συνολικά μέσα στη σεζόν που βρίσκεται σε εξέλιξη.

Σύμφωνα με το soccerbase.gr, oι 15 ασίστ που έχει μοιράσει ο αρχηγός του Ολυμπιακού στη σεζόν, είναι η καλύτερη επίδοση ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού, μετά την περίοδο 2002-03, όταν ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς είχε μοιράσει 17 ασίστ.

O Φορτούνης έχει την ευκαιρία να σπάσει αυτό το ρεκόρ που κρατάει 16 χρόνια στις επόμενες τρεις αναμετρήσεις με τις Ξάνθη (εντός 14/4), Λαμία (εκτός 21/4) και Λάρισα (εκτός 5/5).

Ο Τρικαλινός μεσοεπιθετικός είναι επίσης ο πρώτος σκόρερ της ομάδας φέτος με 15 τέρματα σε όλες τις διοργανώσεις σε 40 συμμετοχές, με τον Αχμέντ Χασάν να ακολουθεί με 13 γκολ σε 28 εμφανίσεις.