Κροατία – Γαλλία 13-7: Μόνη πρώτη στον όμιλο της Εθνικής

Η Κροατία κέρδισε 13-7 τη Γαλλία, έκανε το δύο στα δύο στον όμιλο της εθνικής και είναι μόνη πρώτη στον Β' Όμιλο. Πολύ καλός μετά την πρώτη περίοδο ο Μπίγιατς του Ολυμπιακού.

Με τον Μπίγιατς να κατεβάζει ρολά μετά την πρώτη περίοδο και τους Κροάτες να παίζουν ωραίο πόλο, η ομάδα του Τούτσακ κέρδισε 13-7 τη Γαλλία και θέλει μια ισοπαλία την Παρασκευή (2/9, 21.30) για να πάρει την πρωτιά στον Β’ Όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Ελλάδα ξέρει πως για να πάρει την απευθείας πρόκριση στην οκτάδα θα πρέπει να κερδίσει στο Σπλιτ τους γηπεδούχους, που απόψε (31/8) τα βρήκε σκούρα στο ξεκίνημα απέναντι στη Γαλλία (2-4), αλλά ισοφάρισε στο ημίχρονο (4-4) και στη συνέχεια…πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε.

Με τον Μπίγιατς (δεν ξεκίνησε καλά) να είναι πάρα πολύ καλός, η Κροατία κράτησε χαμηλά τη Γαλλία και στην επίθεση έβγαλες όμορφες φάσεις, κολύμπησε και έδειξε πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση.