Μαυροβούνιο – Ελλάδα 12-14: Ανατροπή με ωραίο πόλο και «πλώρη» για 5η θέση

Η εθνική πόλο των ανδρών αν και έχανε 5-3 στο ημίχρονο, κέρδισε 14-12 το Μαυροβούνιο και θα παίξει το Σάββατο (10/9, 16.30) με τον νικητή του Γαλλία – Γεωργία, για τις θέσεις 5-6 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Σπλιτ.

Το Μαυροβούνιο είχε από την πρώτη περίοδο το προβάδισμα (1-0, 2-1) αλλά η εθνική αν και δεν είχε πολύ καλή απόδοση, ήταν μέσα στο παιχνίδι. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ισοφάρισε δυο φορές στον παίκτη παραπάνω με Βλαχόπουλο (2-2) και Αργυρόπουλο (3-3) αλλά το Μαυροβούνιο στη συνέχεια ξέφυγε (5-3), με τον Τεσάνοβιτς στο τέρμα να είναι εντυπωσιακός (κοντά στο 80% το ποσοστό του στις αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο). Μάλιστα στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου μπλόκαρε και πέναλτι του Άγγελου Βλαχόπουλου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η εμφάνιση της εθνικής μας ομάδας ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση. Με ένα 4-0 σερί (!), η «γαλανόλευκη» όχι μόνο γύρισε το παιχνίδι και ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ με δυο τέρματα διαφορά (5-7, 2.33 για το τέλος της περιόδου) και τη διατήρησε μέχρι να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος (7-9).

Ο Πέτκοβιτς με τέρμα στον παραπάνω μείωσε στο γκολ (8-9) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου αλλά ο Αργυρόπουλος – Κανακάκης με υπέροχο τέρμα έγραψε το 10-8 για την Ελλάδα.

Ακόμη πιο ωραίο το τέρμα που ακολούθησε από τον Κάκαρη, μετά την ασίστ του Γκίλλα και πρώτη φορά στο +3 η Ελλάδα (11-8, 4.38 για το φινάλε του αγώνα). Η άμυνα ήταν απροσπέλαστη και στην επίθεση οι διεθνείς ήταν…φωτιά, με τον Γενηδουνιά να γράφει το 12-8.

Οι Αβέρκα, Πέτκοβιτς…μάζεψαν τη διαφορά (10-12) αλλά ο Ντίνος Γενηδουνιάς με ένα ακόμη τέρμα…καθάρισε το ματς (10-13).

Οι Μρσιτς, Πέτκοβιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα μείωσαν στο γκολ (12-13) και ο Γενηδουνιάς σε νεκρό χρόνο πέτυχε το 14-12.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 2-6, 5-5.

Μαυροβούνιο (Γκοΐκοβιτς): Λάζοβιτς, Μούρισιτς, Ράντοβιτς, Αβέρκα 2, Μρσιτς 1, Πόπαντιτς, Πέρκοβιτς, Ντούρντιτς 2, Ουκρόπινα 1, Σπάιτς 1, Μάτκοβιτς 2, Πέτκοβιτς 3, Τεσάνοβιτς.

Ελλάδα (Βλάχος): Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 1, Αργυρόπουλος 1, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αλαφραγκής 1, Γκίλλας 1, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 1, Λιμαράκης