Εθνικός – Ρόμα 10-16: Με το αριστερό

Ο Εθνικός ηττήθηκε 16-10 από τη Ρόμα στην πρεμιέρα του Δ’ Ομίλου της πρώτης προκριματικής φάσης του Champions League γυναικών.

Ήττα (16-10) για τον Εθνικό στην πρεμιέρα του Δ’ Ομίλου της πρώτης προκριματικής φάσης του Len Champions League στις γυναίκες, που διεξάγεται στη Γαλλία (Μιλούζ).

Ο Εθνικός δέχθηκε 6 γκολ στην πρώτη περίοδο (6-4) και κυνηγούσε συνεχώς στο σκορ. Μείωσε 5-6 στις αρχές της δεύτερης περιόδου αλλά η Ρόμα με ένα 3-0 σερί έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά (5-9).

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Εθνικός έκανε μια ακόμη προσπάθεια (8-10) αλλά ακολούθησε ένα ακόμη σερί 3-0 (8-13) και τα πάντα τελείωσαν με τη Ρόμα να παίρνει τη νίκη με διαφορά (16-10).

Τα οκτάλεπτα: 4-6, 1-3, 3-2, 2-5.

Εθνικός: Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 2, Μπορίσοβα 2, Λασκαρίδου, Κοντονή 2, Κατσιμπρή, Χατζηκυριακάκη, Άλκηστης Μπενέκου, Ρακιντζή, Κανετίδου 1, Ιόλη Μπενέκου, Άντριους 3, Μπεκρή.

ΡΟΜΑ: Εϊχέλμπεργκερ, Μιζίτι, Γκαλάρντι 1, Καρόζι 1, Γκιουστίνι 1, Ρανάλι 3, Πικότζι 3, Ταμπάνι 3, Ναρντίνι 1, Ντι Κλαούντιο, Κοτσιέρε 1, Άντριους Άμπι Ελίζαμπεθ 2, Γκαλμπάνι.