Απόλλων Σμύρνης – Σαβόνα 11-12: Ήττα στο φινάλε

Ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε 12-11 από τη Σαβόνα στο Σεράφειο.

Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες 12-11 ο Απόλλων Σμύρνης, στην πρεμιέρα των ομίλων του Euro Cup Ανδρών, από την ιταλική Σαβόνα, το Σάββατο (7/10) το απόγευμα στο Σεράφειο κολυμβητήριο.

Ο 39χρονος Πιέτρο Φιλιόλι ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο τέλος. Σημείωσε δυο τέρματα στην τελευταία περίοδο (9-11, 10-12). Ο Χονδροκούκης με γκολ στον παραπάνω μείωσε σε 12-11 (00.45), όμως το σουτ από τον Μπογκντάνοβιτς οκτώ δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, κόπηκε στο διπλό μπλοκ των παικτών της Σαβόνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΣΑΒΟΝΑ 11-12

Οκτάλεπτα: 2-3, 3-1, 2-3, 4-5.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς 1, Μόκκας, Τρούλος 2, Δίπλαρος 1, Σουσιασβίλι 2 , Χονδροκούκης 3, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας, Τόττης 1, Σολανάκης, Καβουσανός.

ΣΑΒΟΝΑ (Αλμπέρτο Αντζελίνι): Νικόζια, Ρόκι, Πατσαλίεφ 3, Φιλιόλι 2, Βάβιτς 2, Ρίτσο, Ουρμπινάτι, Μπρούνι 4, Μπραγκαντίνι, Γκουίντι, Έρντελι 1, Ντα Ρολντ.