Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης Κ23: Πήρε το ασημένιο μετάλλιο ο Χοσόνοφ

Ο Αζαμάτ Χοσόνοφ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης Κ23 που ολοκληρώθηκε στο Βελιγράδι.

Το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης Κ23 που ολοκληρώθηκε στο Βελιγράδι στην κατηγορία των 125κ. κατέκτησε ο Αζαμάτ Χοσόνοφ. Ο πρωταθλητής Ελλάδας ηττήθηκε στον τελικό από τον Αμερικανό Κασιοπί και φόρεσε στο στήθος το αργυρό μετάλλιο.

Ο αγώνας δεν κύλησε ιδανικά για τον Χοσόνοφ όπου φανερά αγχωμένος δεν απέδωσε με βάσει τις ικανότητες του. Ο Αμερικανός αθλητής εκμεταλλεύτηκε το άγχος του Χοσόνοφ και στέφθηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής.

Αναμφίβολα το ασημένιο μετάλλιο αποτελεί τεράστια επιτυχία, καθώς ήταν η πρώτη φορά που αγωνίστηκε σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ23 και συνδυάστηκε με τη δεύτερη θέση στο βάθρο.

Η Ελλάδα κατέκτησε δύο μετάλλια στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ23, καθώς είχε προηγηθεί χρονικά το χρυσό μετάλλιο του Γιώργου Πιλίδη.