Έβδομος ο Χρήστου στα 50μ. ύπτιο

Την έβδομη θέση κατέλαβε ο Απόστολος Χρήστου στα 50μ. ύπτιο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης της Γλασκόβης.

Ο Ελληνας αθλητής δεν κατάφερε να επαναλάβει κούρσα ανάλογη με τον χθεσινό (3/8) ημιτελικό, όπου είχε κάνει 24.96, και τερμάτισε σε 25.14. Σε κάθε περίπτωση, ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού είχε επιτυχημένη παρουσία στο συγκεκριμένο αγώνισμα (το 2016 στο Λονδίνο ήταν 10ος) και πλέον στρέφει την προσοχή του στο μεγάλο του στόχο, το 100άρι ύπτιο, όπου ξεκινά αύριο (4/8) το πρωί την προσπάθεια να υπερασπιστεί το μετάλλιο που είχε κατακτήσει στην προηγούμενη διοργάνωση.

Ο τελικός των 50μ. ύπτιο επιφύλαξε και το δεύτερο παγκόσμιο ρεκόρ της ημέρας (και συνολικά των αγώνων), καθώς ο 18χρονος Ρώσος Κλιμέντ Κολεσνίκοφ πήρε το χρυσό μετάλλιο με 24.00, καταρρίπτοντας το 24.04 του Βρετανού Λίαμ Τάνκοκ, που «άντεχε» από τις 2 Αυγούστου 2009 και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ρώμης. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Ρουμάνος Ρόμπερτ-Αντρέι Γκλίντα με 24.55 και την τρίτη ο Ιρλανός Σέιν Ράιαν με 24.64