US Open: Η μαμά Σερένα 2-1 σετ τη μαμά Πιρόνκοβα!

Στην ημιτελική φάση του US Open προκρίθηκε η Σερένα Ουίλιαμς έπειτα από τη νίκη της κόντρα στην Τσβετάνα Πιρόνκοβα με 4-6, 6-3, 6-2.

Στον 14ο ημιτελικό του US Open στην πλούσια καριέρα της προκρίθηκε η Σερένα Ουίλιαμς καθώς επικράτησε της Τσβετάνα Πιρόνκοβα με 4-6, 6-3, 6-2 μετά από δύο ώρες και έντεκα λεπτά.

Η τενίστρια από τη Βουλγαρία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ. Ωστόσο η αντίδραση της Αμερικανίδας πρωταθλήτριας ήρθε στα επόμενα δύο σετ.

Στο δεύτερο η 38χρονη τενίστρια κράτησε το σερβίς της και ισοφάρισε σε 1-1. Στο τελευταίο και τρίτο σετ η Ουίλιαμς είχε το πάνω χέρι και κάνοντας το μπρέικ έφτασε στην κατάκτηση της πρόκρισης.

Στο αξιοσημείωτο του αγώνα ότι και οι δυο τενίστριες είναι μητέρες!