Τουρνουά Ακαπούλκο: Επική πρόκριση Τσιτσιπά/Λόπεζ στα ημιτελικά του διπλού (vid)

Μετά την πρόκρισή του στα ημιτελικά του μονού στο Abierto Mexicano, κερδίζοντας ελεγχόμενα τον Μάρκος Γκιρόν στα δύο σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς με συμπαίκτη τον Φελισιάνο Λόπεζ, σημείωσαν μεγάλη νίκη στα προημιτελικά των διπλών κόντρα στο Νο2 ζευγάρι του ταμπλό, Χουάν Σεμπαστιάν Καμπάλ και Ρόμπερτ Φάραχ.

Το Ελληνοϊσπανικό δίδυμο, μετά από μια συναρπαστική μάχη που καθήλωσε τους θεατές στο κεντρικό court, επικράτησαν 4-6, 6-4, 12-10 των Κολομβιανών και προκρίθηκαν στους “4” καλύτερους της ATP 500 διοργάνωσης εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τους lucky losers, Χάρι Χελιοβάρα και Λόιντ Γκλάσπουλ.

H ανατροπή των Τσιτσιπά/Λόπεζ θα μπορούσε να χαρακτηριστεί επική αφού ανέτρεψαν το προβάδισμα με 9-5 των αντιπάλων τους στο καθοριστικό tie break και έσωσαν συνολικά 5 match points.

Ο Τσιτσιπάς τελείωσε το ματς με έναν φανταστικό winner, στην πρώτη ευκαιρία match point μετά από 1 ώρα και 54 λεπτά συναρπαστικής μάχης.

πηγή: tennis24.gr