Ήττα και αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά

Ο έλληνας τενίστας δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ντόμινικ Τιμ και έμεινε εκτός συνέχειας από το Indian Wells από τον 2ο γύρο του τουρνουά.

Απέναντι στο Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης ο 19χρονος τενίστας τα έδωσε όλα, αλλά ηττήθηκε με 1-2 κι αποχαιρέτησε με «ψηλά το κεφάλι» το τουρνουά των Ηνωμένων Πολιτειών.
Στα κρίσιμα σημεία του τρίτου σετ ο 24χρονος Αυστριακός έδειξε την κλάση του και κατάφερε να πάρει τη νίκη και να συνεχίσει.

Με 6-2 ο Τιμ πήρε το πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε (6-3), αλλά στο τρίτο ο Τιμ ήταν πιο συγκεντρωμένος και με 6-3 «καθάρισε» τον αγώνα μετά από μία ώρα και 51 λεπτά. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Αυστριακού επί του Έλληνα παίκτη, καθώς τον είχε κερδίσει και στον προημιτελικό στην Ντόχα.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ