Ο Ναδάλ αντίπαλος του Τσιτσιπά στον τελικό (vid)

Ο Ραφάελ Ναδάλ θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον τελικό του τουρνουά της Βαρκελώνης.

Ο Ισπανός, Νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη, νίκησε στον δεύτερο ημιτελικό τον Βέλγο, Νταβίντ Γκοφάν με 6-4, 6-0 σε ένα ματς που είχε διάρκεια 1 ώρα και 22 λεπτά. Αυτή θα είναι η πρώτη φορά που Ναδάλ και Τσιτσιπάς θα συναντηθούν.

Ο Ναδάλ ήταν σήμερα καταιγιστικός κερδίζοντας τα 12 από τα 14 τελευταία γκέιμς κάνοντας τον Βέλγο να χάσει το μπαλάκι και φτάνοντας στη 18η διαδοχική νίκη στο χώμα, με 44-0 στα σετ.

Ο τελικός θα ξεκινήσει την Κυριακή, στις 16:00 το απόγευμα και ο Ναδάλ θα διεκδικήσει τον 11ο τίτλο του στο κεντρικό κορτ της Βαρκελώνης που εδώ και μερικά χρόνια έχει πάρει το όνομά του.