Ο Στέφανος λύγισε από την κούραση και την έδρα

Στα ημιτελικά σταμάτησε η εξαιρετική σε ένα ακόμη τουρνουά πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Εστορίλ.

O 19χρονος Έλληνας τενίστας λύγισε από την κούραση των απανωτών αγώνων στα τρία σετ και ηττήθηκε από τον Πορτογάλο Ζοάο Σόουζα με 6-4, 1-6, 7-6 (4) ύστερα από αγώνα που είχε διάρκεια 2 ώρες και 8 λεπτά.

Ο Στέφανος επιχείρησε να κάνει άλλη μια εκπληκτική ανατροπή κόντρα στον Σόουζα από τον οποίο έχασε το πρώτο σετ. Ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο αλλά στο τρίτο που πήγε στο τάι-μπρέικ δεν άντεξε ως το τέλος.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ από την αρχή και μάλιστα με μεγάλη διαφορά την οποία κατάφερε να μαζέψει αλλά ο Σόουζα αξιοποίησε το τρίτο του ματς πόιντ και σφράγισε τη νίκη.

Ο Στέφανος, ο Ελ Γκρέκο όπως τον αποκαλούν σε Ισπανία και Πορτογαλία, φεύγει τώρα για τη Μαδρίτη, όπου θα επιχειρήσει άλλη μια εντυπωσιακή εμφάνιση, όντας πλέον Νο 40 στον κόσμο.