Handball Premier: Τρία στα τρία για τον Ολυμπιακό με 42-20 επί της Σαλαμίνας

Χωρίς βαθμολογικές απώλειες συνεχίζει στη Handball Premier ο Ολυμπιακός, ο οποίος πήρε σήμερα (2/10) μία πολύ εύκολη νίκη επί της Σαλαμίνας με 42-20 στον Ρέντη για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ των ανδρών.

Την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού στη Handball Premier.

Το συγκρότημα του Γιώργου Καρασαββίδη επικράτησε σήμερα (2/10) με σκορ 42-20 της ΗC Σαλαμίνας στο κλειστό γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της μεγάλης κατηγορίας.

Η νίκη ήρθε με χαρακτηριστικά άνεση για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έβαλαν τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο και διατήρησαν υψηλό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός απέκτησε από νωρίς τον έλεγχο. Προηγήθηκε με 5-2 στο πρώτο πεντάλεπτο και σταδιακά διεύρυνε το προβάδισμά του. Ο Παπαδόπουλος στο 16' έγραψε το 13-7 και ο Πασσιάς δέκα λεπτά αργότερα ανέβασε για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ στο +10, σημειώνοντας το 20-10. Με δύο διαδοχικά γκολ ο Μιχαηλίδης έγραψε το 23-11, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά. Ο Θρύλος δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ψαλιδίσουν τη διαφορά και συνέχισε να κυριαρχεί. Με εξαιρετική προσπάθεια ο Μιχαηλίδης έγραψε το 30-18 στα 42', για να ακολουθήσει το 31-18 στο 43' από τον ίδιο. Ο Καραμπουρνιώτης έγραψε το 32-18 και ο Παπαβασίλης διεύρυνε στο +15 το προβάδισμα υπέρ των γηπεδούχων, γράφοντας το 33-18 στο 48'. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στην τελική επικράτηση με 42-20.

Διαιτητές: Μερτινιάν - Φωκίτης. Δίλεπτα: 4-7. Πέναλτι: 4/5-2/3.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-4, 11-6, 16-9, 20-10, 23-11 (ημίχρονο), 25-11, 29-16, 31-18, 34-18, 37-20, 42-20.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Kοτανίδης, Κουκουλάς 2, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς 6, Τερλέτσκι 1, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 6, Δομπρής 5, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 6, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 7.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μπακαούκας, Κουτσόπουλος, Πετράκος 5, Τσαρπαλής, Κόρρος, Χιώτης, Τρούλος 5, Τσομπανίδης, Βασιλόπουλος 1, Φίλης, Σκυφτός, Χαραλάμπους 4, Δίπλαρος 2, Γεωργακόπουλος 3, Παπαδόπουλος.