Οχρίδα - Ολυμπιακός 31-34: Με το δεξί στο διεθνές τουρνουά

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού νίκησε την Οχρίδα με 34-31 για το διεθνές τουρνουά που διεξάγεται στα Σκόπια

Νικηφόρα ξεκίνησε το διεθνές τουρνουά στην Οχρίδα η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 34-31 της Οχρίδας, στο πρώτο ματς του τουρνουά στην Β. Μακεδονία, πραγματοποιώντας θετική εμφάνιση, σε όλη τη διάρκεια. Σε ένα δυνατό «τεστ» στην έδρα της διοργανώτριας του τουρνουά, Οχρίδας, ο Oλυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα, αφού πήρε μεγάλες διαφορές από το ξεκίνημα (1-6, 2-7, 7-11, 25-31) και με πρώτο σκόρερ τον Σάββα, με οκτώ γκολ (τέσσερα ο Τζηράς), έφτασε άνετα στην επικράτηση! Την Πέμπτη (24/8), οι «ερυθρόλευκοι» του Νίκου Γραμματικού συνεχίζουν τις υποχρεώσεις τους στο διεθνές τουρνουά της Β. Μακεδονίας, αφού στις 19:00, δίνουν το δεύτερό τους ματς κόντρα στην Μπεσίκτας.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 6-1, με γκολ του Παπαβασίλη στην κόντρα (6:11), με τον Σάββα να κρατά το +5 (5-7), σκοράροντας με τη συμπλήρωση επτά λεπτών. Στη συνέχεια, ακολούθησε ένα «νεκρό» διάστημα από πλευράς Κυπελλούχων Ελλάδας, με την Οχρίδα να μειώνει σε 7-6. Ο Τσιγαρίδας «ξεκόλλησε» τον Ολυμπιακό στην επίθεση, κάνοντας το 8-6, στο 13:35, με τον Σάββα να «χτυπάει» δύο ακόμα φορές (15:42, 17:02), για το 10-7. Γκολ του Βίντα και +4 (7-11) οι «ερυθρόλευκοι», στο 19:19, με τον Τσιγαρίδα να «γράφει» το 12-8, στο 20:58. Οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά στο γκολ (11-12), οι Μιχαηλίδης (24:30) και Τσιγαρίδας (25:40) ανέβασαν και πάλι τη διαφορά (11-14), με τον Σλαβούλιτσα να σκοράρει, στο 28:03, για το 16-13. Στο 29:40, ο Τζίμπουλας επανάφερε το +3 (14-17), με την Οχρίδα να μειώνει σε 17-15, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Οχρίδα πλησίασε ξανά στο γκολ (16-17, 17-18), όμως ο Καραμπουρνιώτης έκανε το 19-17, στο 33:20,με τον Τζηρά να σκοράρει, στο 35:36, για το 20-18. Νέο τέρμα του Τζηρά και 21-19 μπροστά ο Ολυμπιακός, στο 36:20. Στο 38ο λεπτό, ο τερματοφύλακας των Κυπελλούχων Ελλάδας, Παπαντωνόπουλος, «βρήκε» δίχτυα, αφού σκόραρε από τέρμα σε τέρμα σε κενή εστία, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +4 (19-23), ενώ ο Καραμπουρνιώτης πέτυχε ένα ακόμα γκολ (39:01), για το 24-20. Ο Τζίμπουλας έφερε τη διαφορά και πάλι στα τέσσερα τέρματα, κάνοντας το 27-23, στο 44:35, με τον Τζηρά να «γράφει» το +5 (25-30), στο 50:14. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με έξι τέρματα (25-31), με τον Σάββα να δηλώνει ξανά «παρών», στο 51:31, όμως μετά το τάιμ άουτ της Οχρίδα, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 31-28. Ο Μοντόρο «ξεκόλλησε» τους «ερυθρόλευκους» στην επίθεση, αφού έκανε το 32-28, στο 54:12, με τον Πασσιά να κάνει το 33-29, τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Η Οχρίδα μείωσε σε 33-31, όμως ο Μοντόρο, με ωραίο σουτ, στο 59-56, διαμόρφωσε το τελικό 54-51.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 2, Βίντα 2, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος 1, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς, Δομπρής, Τσιγαρίδας 3, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτσιτς 1, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 8.