Ο... «τελικός της νύχτας»

Σαν σήμερα, στις 27/6/1962, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός συναντώνται στο ουδέτερο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, στον περίφημο ''τελικό της Νύχτας''. Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια λήγει ισόπαλος 0-0, ενώ στο 100ό λεπτό της παράτασης ο Ελβετός διαιτητής Mela τον διακόπτει λόγω σκότους. Οι φίλαθλοι, νομίζοντας ότι όλα είναι κανονισμένα για να επαναληφθεί ο αγώνας για περισσότερες εισπράξεις, εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο ενώ η ΕΠΟ φοβούμενη παρόμοια επεισόδια δεν ορίζει επαναληπτικό, με αποτέλεσμα να μην υπάρξει νικητής την χρονιά αυτή.

27/6/2015Ο Ηλίας Ηλιάδης κερδίζει στον μικρό τελικό τον Beka Gviniashvili από την Γεωργία και κατακτά το χάλκινο μετάλιο (και ένατο μετάλλιο για την Ελλάδα) στο τζούντο στην κατηγορία -90 κιλών στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού
27/6/2010Η Γερμανία κερδίζει την Αγγλία με 4-1 στον δεύτερο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νότιας Αφρικής. Στο 38ο λεπτό και ενώ το σκορ είναι 2-1 η Αγγλία “ισοφαρίζει” με γκολ του Λάμπαρντ που όμως δεν θα μετρήσει. Η φάση είναι καρμπόν με το “γκολ φάντασμα” που πέτυχε ο Τζεφ Χαρστ στον τελικό του 1966, το οποίο όμως μέτρησε αλλά αμφισβητήθηκε για τουλάχιστον 40 χρόνια, μέχρι να δώσει απάντηση η τεχνολογία.
27/6/2003O 28χρονος καμερουνέζος ποδοσφαιριστής Marc-Vivien Foe καταρρέει μέσα στο γήπεδο κατά τη διάρκεια του αγώνα Καμερούν - Κολομβία (1-0) για το Κύπελλο Συνομοσπονδιών στη Λυών. Λίγο αργότερα διαπιστώνεται ο θάνατός του από ανακοπή καρδιάς
27/6/2001Ολοκληρώνεται και τυπικά η μεταγραφή του Μιχάλη Κωνσταντίνου από τον Ηρακλή στον Παναθηναϊκό, το ύψος της οποίας αποτελεί ρεκόρ για τα ελληνικά δεδομένα (4 δις δρχ)
27/6/2000Τραγικό θάνατο βρίσκει ο 28χρονος Σλοβάκος ποδοσφαιριστής της Οβιέδο Peter Bubovski όταν επιχειρεί βουτιά από μεγάλο ύψος σε πισίνα στην Ταυλάνδη
27/6/1996Η ΕΠΟ αποφασίζει την δήλωση τέταρτου ξένου στο φύλλο αγώνος πρωταθλήματος στην Α' Εθνική και τρίτου στην Β΄ Εθνική
27/6/1986Η Anna White σοκάρει το κοινό στο Wimbledon όταν εμφανίζεται φορώντας μόνο ένα ολόσωμο καλσόν
27/6/1986Ο Wayne Gretzky ανακηρύσσεται MVP στο NHL για έβδομη συνεχόμενη χρονιά
27/6/1962Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός συναντώνται στο ουδέτερο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, στον περίφημο ''τελικό της Νύχτας''. Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια λήγει ισόπαλος 0-0, ενώ στο 100ό λεπτό της παράτασης ο Ελβετός διαιτητής Mela τον διακόπτει λόγω σκότους. Οι φίλαθλοι, νομίζοντας ότι όλα είναι κανονισμένα για να επαναληφθεί ο αγώνας για περισσότερες εισπράξεις, εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο ενώ η ΕΠΟ φοβούμενη παρόμοια επεισόδια δεν ορίζει επαναληπτικό, με αποτέλεσμα να μην υπάρξει νικητής την χρονιά αυτή
27/6/1954Παρά την απουσία του Πούσκας λόγω τραυματισμού, η Ουγγαρία κερδίζει την Βραζιλία με 4-2 στο Wankdorf Stadium για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Πρόκειται για ένα αγώνα μεταξύ των δύο καλύτερων ομάδων του κόσμου, που μένει στην ιστορία σαν «Μάχη της Βέρνης», αφού η βία μεταξύ των παικτών ξεπερνάει τα όρια εντός (3 αποβολές και άγρια μαρκαρίσματα) και εκτός του αγωνιστικού χώρου (επίθεση στα αποδυτήρια των Ούγγρων)
27/6/1912Με την εγκύκλιο 1262/9890 “Περί εξομοιώσεως των γυμναστών προς τους λοιπούς λειτουργούς μέσης εκπαιδεύσεως” επιχειρείται η αύξηση του κύρους της γυμναστικής, αφού σύμφωνα με τον Ι. Χρυσάφη ούτε 500 μαθητές από τους 30.000 δεν πηγαίνουν στα γυμναστήρια