Όταν ο Αναστόπουλος έκανε «σμπαράλια» την άμυνα του Παναθηναϊκού (vid)

Πριν από 36 χρόνια, ο Νίκος Αναστόπουλος, πετυχαίνοντας τρία γκολ κόντρα στον Παναθηναϊκό  στην παράταση έδωσε την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σαν σήμερα το 1983, ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-0 του Παναθηναϊκού στην παράταση (1-0 η κανονική διάρκεια του αγώνα) του Παναθηναϊκού, με τον Νίκο Αναστόπουλο να πετυχαίνει Χατ Τρικ μέσα σε 17 λεπτά ( 93',115',120').

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε στο 58’ ο Κουσουλάκης όμως δεν ήταν αρκετό και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Νίκος Αναστόπουλος πήρε το όπλο του και με τρία γκολ στην παράταση έδωσε την πρόκριση για τους «ερυθρόλευκους» στην επόμενη φάση.