Πάφος - Δόξα Κατωκοπιάς: Άσος από ημίχρονο

Για το πρωτάθλημα της Κύπρου η Πάφος υποδέχεται τη Δόξα Κατωκοπιάς.

Η Πάφος επιβεβαίωσε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος τις προσδοκίες που υπάρχουν για λογαριασμό της στη φετινή περίοδο.

Ποιοτική εμφάνιση στο ΓΣΠ λίγο ήθελε να πάρει τη νίκη επί του ΑΠΟΕΛ (1-1), αν αξιοποιούσε κάποια από τις αντεπιθέσεις της στο δεύτερο ημίχρονο. Στοχευμένο το ματς με την Καρμιώτισσα για την πρώτη νίκη στη σεζόν. Ο Νορβηγός Χένινγκ Μπεργκ, πρώην προπονητής της Ομόνοιας, ανέλαβε τα ηνία της Πάφου, δείγμα και αυτό των φιλοδοξιών των στελεχών της.

Η Καρμιώτισσα επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία με τη φιλοδοξία να μη γίνει… ασανσέρ. Πόνταρε σε θετικό αποτέλεσμα κόντρα στη θεωρητικά στα μέτρα της Νέα Σαλαμίνα, αλλά υπολειτούργησε (1-2). Πολύ άγχος, αβίαστα λάθη στη δημιουργία, κενά στην άμυνα, δίκαιη η ήττα στην πρεμιέρα.

Ο έμπειρος Τσέχος προπονητής Ντούσαν Ούριν τζούνιορ ανέλαβε τα ηνία. Σε γκολ-γκολ και όβερ 2,5 γκολ εξελίχθηκαν τα τέσσερα από τα πέντε πιο πρόσφατα ματς, συμπεριλαμβανόμενων των φιλικών. Ποιοτικότερη ομάδα η Πάφος. Άσος από ημίχρονο.