H Zάκσα πρωταθλήτρια Ευρώπης βόλεϊ ανδρών για τρίτη φορά

Η Ζάκσα κέρδισε 3-2 (26 - 28, 25 - 22, 25 - 14, 28 - 30, 15 - 12) τη Γιαστρέμπσκι στον πολωνικό εμφύλιο στο Τορίνο και κατέκτησε για τρίτη φορά το Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ ανδρών.

Πρώτος σκόρερ με 23 πόντους ο Μπεντόρζ, 19 ο Σλίβκα, 15 ο Κάζμαρεκ και 13 ο Αμερικανός κεντρικός Σμιθ. Για τους ηττημένους 20 ο Γάλλος διαγώνιος Μπόιερ, 18 ο Κλέβενοτ και 16 ο Φορνάλ. Η Ζάκσα είχε 17 μπλοκ έναντι 10 της Γιαστρέμπσκι, οι άσοι ήταν 9-6, η επίθεση 45% έναντι 46% και η υποδοχή 47%-48%.

Μετά από ένα φοβερό θρίλερ στον τελικό Ανδρών που ακολούθησε μετά απο αυτό των Γυναικών, η πρωταθλήτρια Ζάκσα επικράτησε στον Πολωνικό «εμφύλιο» με 3-2 ( 26-28, 25-22, 25-14, 28-30, 15-12) της Γιαστρέμπσκι στο Τορίνο και πανηγύρισε δίκαια την κατάκτηση του τρίτου σερί Τσάμπιονς Λιγκ ενω η CEV της έδωσε και πριμ 500 χιλιάδων ευρώ.

Δραματικό ήταν το πρώτο σετ με τη Γιαστέμπσκι να ξεφεύγει με 21-24, η Ζακσα με σερί 5-1 να φτάνει σε σετ μπόλ με 26-25 αλλα και πάλι τους τυπικά φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 26-26 και να επικρατούν με 26-28.

Στο δεύτερο σετ η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ζακσα αντέδρασε, πήρε προβάδισμα με 20-15, 24-20 η Γιαστρέμπσκι μείωσε σε 24-22 αλλα οι τυπικά γηπεδούχοι επικράτησαν 25-22 και έκαναν το 1-1.

Στο τρίτο οι τρεις φορές πρωταθλητές Ευρώπης ηταν καταιγιστικοί και το πήραν με 25-14 ενώ οι παίκτες του Μαρτσέλο Μέντεζ ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους προηγήθηκαν 22-23, 25-26, η Ζακσα ισοφάρισε σε 26-26, 28-28, αλλά η Γιαστρέμπσκι με τρομερό πάθος πήρε το σετ με 28-30 και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με 10-10, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-10 και 13-11, η Γιαστέμπσκι μείωσε σε 13-12 αλλα πολύ αποφασιστικοί οι νικητές «καθάρισαν» με 15-12 και 3-2 το οποίο πυροδότησε τρελά πανηγύρια.

Διαιτητές: Τσέζαρε-Φερέιρα

Τα σετ 3-2 ( 26-28, 25-22, 25-14, 28-30, 15-12)

Ζάκσα (Σαμουέλβο): Καζμαρεκ 15, Τσάνουζ 2, Μπετνόζ 23, Σλιόκα 19, Σμιθ 13, Χούμπερ 8 , Σόχι (λ), Στέπιεν, Πασίστσκι 1, Κλουθ.

Γιαστρέμπσκι(Μέντεζ): Τονιούτι, Μπόιερ 20, Κλέβενοτ 18, Φορνάλ 16, Γκλαντίρ 11, Ν Μπαγέ 8, Πόπισακ(λ), Χάντραβα 3, Ζμούρα 3

Η Ζάκσα του Φινλανδού κοουτς Τόμας Σαμουέλβο, στον ημιτελικό απέκλεισε με δύο νίκες με σκορ 3-1, την Περούτζια του Λεόν και του προπονητή Αναστάζι, και μάλιστα η δεύτερη ήταν εντυπωσιακή μέσα στην Ιταλία.

Επίσης η Γιαστρέμπσκι με μία νίκη και μια «γλυκιά» ήττα (ήθελε δύο σετ για πρόκριση), πέταξε έξω την Τουρκική Χάλκμπανκ που ξόδεψε πακτωλό εκατομμυρίων ευρώ για να πάει τελικό.