Μόντσα - Παναθηναϊκός 3-0: Αποκλείστηκαν οι «πράσινοι» στο Τσάλεντζ Καπ

Η Μόντσα κέρδισε και στη ρεβάνς στην Ιταλία τον Παναθηναϊκό (3-0) και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Τσάλεντζ Καπ, όπου θα αντιμετωπίσει την βουλγαρική Λέφσκι Σόφιας.

Η Μόντσα ήταν τελικά η μεγάλη νικήτρια στη μάχη με τον Παναθηναϊκό για την πρόκριση στους «8» του Τσάλεντζ Καπ. Η ιταλική ομάδα κέρδισε και στον αγώνα ρεβάνς στην έδρα της τους «πράσινους» (3-0) και θα αντιμετωπίσει πλέον στον επόμενο γύρο του ευρωπαϊκού θεσμού την βουλγαρική Λέφσκι Σόφιας, η οποία με τη σειρά της απέκλεισε τη Ντιναμό Βουκουρεστίου με νίκη 3-0 και ήττα 3-2.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας ηττηθεί με 3-2 σετ στο πρώτο ματς πήγε στην Ιταλία με στόχο τη νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ. Μάλιστα, ακόμα και με 3-2 σετ θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου ματς και θα μπορούσε να διεκδικήσει την πρόκριση σε χρυσό σετ των 15 πόντων. Εκ του αποτελέσματος όμως, δεν κατάφερε να περάσει το «εμπόδιο» της αντιπάλου του.

Στο πρώτο σετ η Μόντσα εκμεταλλευόμενη και την αδυναμία του Παναθηναϊκού στο μπλοκ ξέφυγε στο σκορ και έφτασε στο 25-15 κάνοντας το 1-0, ενώ στο δεύτερο σετ αν και οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και προσπάθησαν να αντιδράσουν, τελικά οι Ιταλοί «λύγισαν» την ελληνική ομάδα με 27-25 και έκαναν το 2-0.

Η εξέλιξη αυτή έβαζε πια τον Παναθηναϊκό με την πλάτη στον τοίχο, αφού, όπως προαναφέραμε, έπρεπε να κυνηγήσει ένα θαύμα με τρία συνεχόμενα νικηφόρα σετ για να πάει το παιχνίδι στο χρυσό σετ.

Το όνειρο των «πράσινων» έσβησε τελικά οριστικά στο τρίτο σετ, με την Μόντσα να φτάνει άνετα στο 25-17 και να παίρνει τη νίκη με 3-0 σετ και την πρόκριση για τους «8» του Τσάλεντζ Καπ.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 27-25, 25-17) σε 75'

ΜΟΝΤΣΑ (Μάσιμο Εκέλι): Μαρ 13 (8/15 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 23% άριστες), Γκαλάσι 12 (4/5 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Τακαχάσι 7 (5/11 επ., 2 άσσοι, 55% υπ. - 27% άριστες), Γκιλ 1 (1 άσσος), Ντι Μαρτίνο 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Σβαρτς 11 (11/17 επ.) / Γκαγκίνι (λ, 71% υπ. - 35% άριστες), Βίσιτς, Λοέπκι, Μουγιάνοβιτς 2 (2/4 επ.), Μπερέτα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Ιερεζουέλο 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ), Ερνάντεζ 15 (11/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 3 (3/5 επ.), Πρωτοψάλτης 4 (4/12 επ., 56% υπ. - 19% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 33% υπ. - 11% άριστες), Κασαμπαλής, Φράγκος.