Ευρωβόλεϊ 2019: Πρωταθλήτρια η Σερβία, 3-1 τη Σλοβενία(pics, vids, highlights)

Η Σερβία στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για δεύτερη φορά στην Ιστορία της, μετά το 2011 στην Αυστρία (Βιέννη), με 3-1 επί της Σλοβενίας στο Παρίσι.

Η Σλοβενία έχασε και τον δεύτερο τελικό στον οποίο συμμετείχε, ύστερα από εκείνον το 2015 στη Σόφια, όταν είχε ηττηθεί από τη Γαλλία.

Τα σετ: 19-25, 25-16, 25-18, 25-20.

figure >

Στο 1ο σετ η Σλοβενία μπήκε δυνατά και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-6 κατάφερε να γυρίσει το σκορ και να πάρει τη νίκη με 25-19.

Η Σερβία άλλαξε περιστροφή με τον Ατανασίεβιτς στο «1» και βρήκε ρυθμό σε σερβίς και μπλοκ. Από το 2ο σετ οι Σέρβοι κυριάρχησαν ενώ οι Σλοβένοι όσο περνούσε η ώρα έδειχναν να αδειάζουν από ενέργεια. Και στα τρία σετ η Σερβία δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και έφτασε δίκαια στη νίκη και στον τίτλο. Ο αγώνας τελείωσε με τον άσσο του Πέτριτς.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-16, 25-18, 25-20) σε 84 λεπτά.

ΣΕΡΒΙΑ (Σλόμπονταν Κόβατς): Κοβάσεβιτς 14π., Πέτριτς 9, Γιόβοβιτς 1, Ατανασίεβιτς 19, Ποντρασκάνιν 4, Λίσινατς 8 / Μαϊστόροβιτς (λ. - 46%, 29%αρ.), Πέτκοβιτς (λ), Κρσμάνοβιτς, Ίβοβιτς.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Κοζαμέρνικ 9π., Σκετ 6, Γκασπαρίνι 7, Βίνσιτς 1, Ούρναουτ 7, Τσέμπουλι 12 / Κόβασιτς (λ. - 53%υπ., 35%αρ.), Σκετ.

«Δεν το περίμενε κανείς»

«Δεν περίμενε κανείς να πάρουμε το χρυσό μετάλλιο αλλά το καταφέραμε. Είμαι πολύ περήφανος για την ομάδα μου, για το προπονητικό μου επιτελείο. Δεν ήταν εύκολη νίκη αλλά ήταν δίκαιη. Μετά το Προολυμπιακό στην Ιταλία βελτιωθήκαμε και πήραμε δίκαια τη νίκη. Θέλουμε να προκριθούμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και θα προσπαθήσουμε και πάλι τον Ιανουάριο. Πιστεύω όμως πως η πρωταθλήτρια Ευρώπης θα έπρεπε να πήγαινε στους Ολυμπιακούς Αγώνες», είπε ο ακραίος της Σερβίς Ούρος Κοβάσεβιτς.